Co można znaleźć w torbie fotografa ślubnego?

Fotografowie ślubni noszą ze sobą bardzo dużo sprzętu. Sprzęt fotografa to nie tylko aparat, ale także wszystkie inne akcesoria, które idą w parze z nim i które składają się w całość podczas reportażu ślubnego lub poślubnej sesji plenerowej.

Torba fotografa ślubnego to miejsce, w którym fotograf może znaleźć cały sprzęt, którego potrzebuje w danym dniu i nie tylko. O tym jaki sprzęt można znaleźć w torbie fotografa weselnego, opowiada Michał Ufniak, fotograf ślubny z Trójmiasta.

Korpusy aparatów

Dwa lub trzy korpusy aparatów to standard w torbie fotografa. Podczas pracy na ślubie wykorzystuje się dwa korpusy z różnymi obiektywami. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu jaki trzeba by poświęcić na zmianę obiektywu co jest super ważne szczególnie podczas fotografowania ceremonii ślubnej kiedy po prostu na zmiany obiektywów nie ma czasu.

W ten sposób można sfotografować każdą chwilę odpowiednim obiektywem, czy to szerokokątnym, czy teleobiektywem bez konieczności ich zmiany.

Trzeci korpus jest często zabierany jako zapasowy na wypadek awarii jednego z głównych aparatów.

Lampy błyskowe

Lampy błyskowe mogą być używane jako główne źródło światła, jako światło wypełniające cienie lub jako światło dodatkowe.

Obiektywy

Niezbędnym elementem wyposażenia do fotografii ślubnej są obiektyw. Większość fotografów nosi przy sobie wiele obiektywów. Daje to więcej możliwości na zrobienie różnych typów ujęć.

Poniżej przedstawiamy przykładowy zestaw obiektywów do fotografii ślubnej:

  • Obiektyw 35mm do zdjęć reportażowych
  • Obiektyw szerokokątny do dużych zdjęć grupowych
  • Obiektyw 85 mm lub 70-200 mm do zdjęć portretowych
  • Obiektyw 50 mm do mniejszych ujęć grupowych i do reportażu
  • Obiektyw makro do fotografowania małych detali jak np obrączki
  • Teleobiektyw 400 mm do zdjęć z dużej odległości

Dodatkowe baterie

Żywotność baterii w większości lustrzanek jest całkiem dobra, ale zawsze trzeba mieć dodatkowe baterie na wypadek, gdyby trzeba było je wymienić. Aparaty bezlusterkowe lub te lustrzanki które wykorzystują live view, zużyją oczywiście więcej energii więc dobrze jest mieć w zapasie kilka baterii zapasowych.

Do tego dochodzi mnóstwo baterii do lamp błyskowych i innych źródeł światła jak np lampy led.

Monopod lub statyw

Przydają się w trudnych warunkach oświetleniowych lub tam gdzie wykorzystuje się dłuższe czasy naświetlania. Monopod lub statyw unieruchomi aparat co pozwoli na uniknięcie rozmazanych zdjęć w ciemniejszych pomieszczeniach.

Mnóstwo kart pamięci

Producenci aparatów pchają coraz więcej pixeli na matryce korpusów co przekłada się na większe rozmiary plików. Karty pamięci zapełniają się coraz szybciej i w przykładowej torbie fotografa na ślub zawsze znajdziecie ich mnóstwo.

Sprzęt do czyszczenia obiektywu

Obiektyw jest bardzo ważną częścią twojego aparatu i należy go regularnie czyścić, aby był czysty i wolny od kurzu. Chusteczki, specjalna szmatka lub gruszka do czyszczenia obiektywu to częste elementy wyposażenia fotografa.

Różny sprzęt i dodatki

Filtry na obiektywy, kolorowe żele i nakładki na lampy błyskowe, które modyfikują światło (tzw modyfikatory światła) to często spotykane dodatki.

Podsumowanie

Profesjonalista, który na co dzień zajmuje się  produkcją zdjęć ślubnych, ma w torbie nie tylko aparat z obiektywem. Fotograf ślubny musi być przygotowany na wszystko, więc powinien mieć i często ma dobrze zaopatrzoną torbę, w której znajduje się spora ilość sprzętu foto. Sama torba powinna być wytrzymała i wodoodporn. Ważne jest również, aby mogła pomieścić cały sprzęt potrzebny w dniu ślubu.