Czy można założyć czarną sukienkę na wesele?

Dawniej jedna z najbardziej podstawowych i powszechnie znanych zasad weselnego dress code’u mówiła o tym, że na wesele nie wypada zakładać czarnych sukienek. Niektórzy wciąż się tej zasady trzymają. Przeglądając różnorodne sukienki na wesele, wiele kobiet od razu odpuszcza sobie te, które mają właśnie czarny kolor albo po prostu są wyraźnie ciemne. Czerń wciąż kojarzona jest z tymi mniej przyjemnymi uroczystościami. Dla wielu osób nadal jest to kolor pogrzebowy, w pewnym stopniu „zarezerwowany” dla osób przechodzących żałobę. Z kolei wesele to odwrotność pogrzebu. To uroczystość bardzo optymistyczna i radosna, której charakter wypadałoby podkreślić także odpowiednim strojem o odpowiednim kolorze. Wciąż zatem styliści i stylistki odradzają swoim klientkom wybieranie czarnych kreacji na śluby i wesela, co jednak nie znaczy, że takie kreacje są zakazane, bo na szczęście tak wcale nie jest.

Wszyscy powinni mieć świadomość tego, że czasy się zmieniają, a świat idzie do przodu. To, co kilka lat temu uchodziło za największe faux pass, dzisiaj nikogo już nie razi i nie dziwi. Tak właśnie się dzieje z czarnymi sukienkami. Wystarczy pójść na jakiekolwiek wesele i poprzyglądać się gościom, aby zobaczyć, że przynajmniej kilka kobiet będzie miało na sobie właśnie czarne albo przynajmniej bardzo ciemne (z daleka wyglądające na czarne) sukienki na wesele. Wniosek? Czerń przestała być już kojarzona wyłącznie z żałobą. W tym momencie uchodzi ona po prostu za kolor klasyczny i bardzo elegancki. A skoro wesele jest uroczystością elegancką, śmiało można założyć na nie sukienkę o czarnej barwie. Najprawdopodobniej nie będzie ona wcale niemile widziana. Aby się jeszcze co do tego upewnić, spokojnie można spytać o to pannę młodą, której zdanie będzie w tym przypadku decydujące.

Czarna sukienka nie musi zresztą wyglądać smutno i ponuro, bo wszystko zależy od tego, z czym się ją zestawi. Jasne dodatki przepięknie ją rozświetlą. Te w kolorze różowym czy turkusowym stworzą świetny kontrast dla ciemnej barwy.