Fotografia koncertowa – poradnik dla początkujących

Zainteresowała Cię fotografia koncertowa? Nie wiesz jednak, jak robić dobre zdjęcia w czasie tego typu wydarzeń? Nasz poradnik może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Dobry sprzęt kluczem do udanych zdjęć

Nie od dziś wiadomo, że sukces w robieniu zdjęć to duża zasługa naszego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku fotografii koncertowej, więc jeśli faktycznie liczysz na dobre ujęcia, to lepiej powinieneś przyjrzeć się sprzętowi, jaki planujesz ze sobą zabrać. Oczywiście nie musisz od razu pędzić do sklepu po najlepszy aparat fotograficzny, ponieważ on jest dedykowany dla fachowców. Jeśli amatorsko zajmujesz się robieniem zdjęć na koncertach, to powinieneś postawić na sprzęt ze średniej półki cenowej. W tego typu sesjach na pewno dobrze sprawdzi się lustrzanka, ponieważ zapewnia możliwość ustawienia nawet dużej przesłony. Do tego lustrzanka daje możliwość uniknięcia szumów, a to już dobre podstawy do zrobienia fajnych ujęć na koncercie.

Nie zapominamy o odpowiednich ustawieniach aparatu

Robienie zdjęć przy naturalnym oświetleniu jest czystą przyjemnością i zwykle kończy się wieloma fajnymi ujęciami. Niestety koncerty należą do tego typu wydarzeń, które zwykle odbywają się po zmroku. Owszem możemy tam liczyć na dodatkowe oświetlenie, ale zwykle jest ono kiepskiej jakości, więc w takich warunkach trzeba pamiętać o dostosowaniu ustawień swojego aparatu.

Jeśli mamy na to czas, to możemy wypróbować różne kombinacje, a jeśli nie, to najlepiej wszystkie ujęcia zapisywać w formacie RAW, ponieważ później będziemy mogli popracować nad ich jakością z pomocą programów graficznych.

Zajmujemy dobre miejsce na widowni

W fotografii koncertowej znaczenie ma również to, gdzie się ustawimy. Niektórzy mogą uznać, że najlepiej stanąć pod sceną, ale nie jest to prawdą. O wiele lepsze i ciekawsze ujęcia uzyskamy, gdy ustawimy się na środku widowni. Z tego punktu będziemy mieli dobry widok na samą scenę, jak i na innych uczestników wydarzenia, więc również zapewnimy sobie szansę na kilka świetnych ujęć.