Umowa z fotografem ślubnym – co powinna zawierać?

Umowa z fotografem ślubnym to nie tylko gwarancja tego, że unikniemy wszelkich niedomówień, ale podstawa do rozwiązania wielu kwestii spornych. Co zatem powinno się w niej znaleźć? Poniżej przedstawiam najważniejsze aspekty, które powinny znaleźć się w umowie z fotografem ślubnym, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

Przedmiot usługi

Niewątpliwie najważniejszy aspektem zawsze będzie określenie, czego dotyczy współpraca. Dlatego w tym zapisie muszą znaleźć się wszystkie ustalenia z fotografem, a w szczególności wybrany pakiet i jego zawartość, liczba zdjęć, jak również ilość zdjęć wydrukowanych, czy liczba albumów. To jednak nie wszystko, ponieważ w tym samym punkcie musi być wspomniana cena usługi, czas pracy fotografa, czy zakres godzin, w jakich będzie pracował.

Szczegóły zlecenia

Na pierwszy rzut oka można uznać, że określenie przedmiotu usługi wystarczy i nie trzeba się więcej rozpisywać na ten temat. Jednak dokładne określenie szczegółów zlecenia w umowie sprawi, że fotograf ślubny nie tylko będzie pamiętał, gdzie ma się stawić, ale również my zyskamy pewność, że wszystkie najważniejsze dla nas momenty zostaną uwiecznione na zdjęciach.

Dlatego warto dopilnować, by pojawił się zapis z wszelkimi godzinami i miejsca, w których powinien się stawić. Nie możemy zapomnieć jednakowo o miejscu rozpoczęcia przygotowań Panny Młodej i Pana Młodego, godzinie i miejscu ceremonii ślubnej, czy samego przyjęcia weselnego.

Dane wykonawcy i ewentualne zastępstwo

Kolejne zapisy, o których należy pamiętać, dotyczą danych fotografa. Jeśli fotograf prowadzi działalność gospodarczą, należy wpisać pełna nazwa firmy, jej adres oraz NIP. Jeśli fotograf nie prowadzi działalności gospodarczej, powinny się wpisać imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL. Dodatkowo powinny znaleźć się też dane kontaktowe: e-mail i numer telefonu. Nie możemy także zapominać o zapisie dotyczącym gwarancji zastępstwa w sytuacji, gdy ten nie będzie mógł stawić się na zleceniu, ponieważ w ten sposób w najważniejszym dniu nie zostaniemy bez fotografa.